laupäev, mai 02, 2009

Miks mulle meeldib blogindus

Hakkasin täna mõtlema, miks ma blogin või miks ma ise teiste blogisid loen. Panen kirja, milleni jõudsin.

  • minu maailm - enda blogi on justkui omaette eksisteeriv väike maailm, kus asjad käivad just nii nagu mina neid sätin. Kummaline, aga seda tunnet ei ole üldises elus just üleliia palju. Paratamatult pean/peame igapäevaelus alati arvestama ka kellegi teise arvamuste, hoiakute, mõtete, veendumuste, hirmude, armude ja mille kõigega veel. Aga blogi, sellega nii ei ole. Ma võin siin kirjutada ja öelda just seda, mida mina hetkel heaks arvan (loomulikult, kuna tegemist on ikkagi avaliku keskkonnaga, siis läheb kuskilt ka piir, aga seda mul kavas ületada niikuinii ei ole). Ehk siis, blogi on koht, kus saab toimida just ja ainult iseenda arvamuste, hoiakute, mõtete, veendumuste, hirmude ja armude ajel.

  • minu mõtted - natuke juba eelmises punktis käsitletud, aga lisan veel tõdemuse, et teinekord lihtsalt tulevad head mõtted, mida on justkui patt ära unustada. Ja siis on hea, kui on koht, kuhu need talletada. Võibolla isegi mitte selle pärast, et neid kunagi kõiki üle lugeda, vaid lihtsalt teadmise pärast, et sa oled oma mõtet pidanud piisavalt väärtuslikuks selleks, et ta kuskil ära märkida. Noh, blogi tema algses tähenduses iseloomustab vist kõige paremini mõte, et on ta ju nagu lauanurgale unustatud avatud päevik...


  • vaba maailm - lisaks sellele, et blogi on lihtsalt hea lugemine, on temast aina rohkem kujunemas justkui uus vaba ajakirjandus. Ma ei tea, ja ma ei ole kindel, kas keegi täpselt teab, kui kallutatud on meedia meie ümber. Aga mida aeg edasi, seda rohkem tekib tunne, et on. Ja väga. Näiteks räägiti Zeitgeist Addendum ´is sellest, et ka CNN on suurte korporatsioonide poolt ära ostetud. Jumal teab, et ei ole minul piisavalt teadmisi selleks, et seda väidet ümber lükata või selle tõestuseks veel teisi näiteid tuua. Aga millegipärast ma usun, et seal võib tõepõhi taga olla.

  • postituste oma elu - bloginduse mõnud ei piirdu üksnes heade postituste lugemisega. Sageli põnevus seal alles algab - on blogisid, mille lugejaskond on piisavalt suur ja aktiivne, et mõnd teemat edasi arendada ja uusi vaatekohti välja tuua. On teemasid, mis kütavad kirgi ja panevad inimesed kaasa rääkima. Ja oh kui põnev on seda kõike jälgida.

  • arenev kultuur - Wiki andmetel oli 2007. aastal üle maailmas üle 112 miljoni (!) blogi. Kahtlemata on see arv tänaseks veelgi suurenenud. Maailmast rääkimata, aga ka Eestis on blogindus juba täitsa arvestatav meedium. Selle tõestuseks on muidugi igasuguste poliitikute blogid, aga ka blogisid koondavad ja paremaid palu välja noppivad keskkonnad.

  • intelligentne viis aja surnuks löömiseks - paraku see nii on, et väga suure osa oma ajast veedame me internetis ja, mis seal salata, mitte kõik see aeg ei kulu millegi äärmiselt kasuliku tegemise peale. Aga kui see juba kord nii on, et suur osa meie elust (ja miks mitte ka identiteedist) asub kusagil virtuaalkeskkonnas, siis miks mitte veeta seda võimalikult harivalt ja mõttekalt. Ja blogindus on selleks ideaalne viis.

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

oppinud